Yurt-dışında para çekmek ve banka işlemleri

İsveç’te kaldığım bir yıl boyunca neredeyse ihtisasını yaptığım para çekme, para gönderme, komisyondan yırtma, kur farkından sıyrılma, havale, EFT gibi olayları çok ince noktalarıyla ele alacağım. Yazı uzun diye üşenmeyin, hayat kurtaracak bilgiler vereceğim.

Aslında bu banka ve ekonomik düzen hiç göründüğü gibi değil. Olaylar olaylar.

Bazı şeyleri netleştirelim:

 1. Yurt-dışına kayıpsız, komisyonsuz vs. para transferi mümkün değildir. Bir şekilde, bir yerden zarar edersiniz.
 2. Komisyona veya kur farkına her zaman maruz kalırsınız. Ama az, ama çok.
 3. Bu ilk iki maddeyi yalanlayan veya bunlara çözüm bulduğunu iddia edenlerin sike sürülecek aklı yoktur.

Yurt dışında nasıl para çekilir?

Yurt-dışında, dünyanın her yerinde, her bankamatikte Türkiye bankamatik kartlarınızı kullanarak “o ülkenin dövizinde” para çekebilirsiniz. Kullandığınız Türk bankasının veya yurt-dışında hangi bankamatikten para çektiğinizin hiç bir önemi yok, her daim o ülkenin para birimini bankamatiklerden alabilirsiniz.

Kartınızı yurt-dışında bankamatiğe taktığınız anda, yabancı kart kullandığınız için karşınıza ilk olarak dil seçenekleri gelecek. Bu seçenekler arasında o ülkenin kendi dili ve İngilizce kesinlikle olacaktır. Diğer diller bankadan bankaya değişebileceği gibi Türkçe seçeneği hiç olmayacak.

Dil seçimini yaptıktan sonra, yabancı kart ile yapabilecekleriniz sadece para çekmekten ibaret. Hesap bakiyenizi kontrol etmek, eşe dosta havale yapmak, şifre değiştirmek gibi Türkiye’de yapabildiğiniz hiç bir işlemi yapamayacaksınız. Karşınıza gelen ekranda, çekmek istediğiniz meblağı o ülkenin para birimi olarak yazıp, (örneğin 100 yazarsanız 100 euro verir, 100TL’nin euro karşılığını vermez!) evrensel olan “yeşil” butona basarak paranızı alabilirsiniz. (Babannem bile biliyor bunu artık)

Yurt dışında nasıl banka hesabı açılır?

TL kartı kullanmak yerine gittiğiniz ülkede bir banka hesabı açmak, tüm paranızı oraya koymak ve bu sayede komisyon ödememek şahane fikir. Fakat işler o kadar basit değil. Yabancı ülkelerin bir çoğu öğrencilere banka hesabı açmamak için ellerinden gelen zorluğu çıkartıyorlar. Bu konuda haksız sayılmazlar zira o ülkenin vatandaşı değilsiniz, yasal hiç bir bağınız yok. Kolay veren ülkelerde varmış tabi, okuyoruz duyuyoruz. İsveç’te hesap açabilmek için p-number’a ihtiyacınız var, bizde ki tc kimlik numarası gibi. P-number yoksa, en az 1 yıl kalacağınızı garanti eden bir belge sunmanız lazım. P-number’sız asla yapamayacaklarınız ise internet bankacılığı açtırmak ve kredi kartı almak. Ben bir istisna olarak, ilk gittiğimde 10 aylık belgeyle 5 yıllık banka kartı alabildim, o da ayrı bi çakallık anımdır.

Göt cebimde durmaktan renk değiştirmiş emektar kartım.

Döviz çekme komisyonu ve paranın bloke olması

Başta söylediğim gibi, TL kartınız ile yurt-dışında komisyonsuz para çekmek mümkün değil. Ama az, ama çok bir şekilde komisyon ödersiniz. Şu ana kadar İş Bankası ve Ziraat Bankası‘nı test etme imkanı buldum. Ziraat’ten nefret ettiğim için sadece 1 kez kullanmışlığım var, %3 komisyon aldı. Sadık yarim İş Bankası ise stabil bir şekilde %2-%4 arası komisyon alıyor. Bankaların sabit bi komisyon oranı olduğu yurt-dışında palavra. Tam olarak neye göre komisyon aldıklarını çözdüğüm gün mali müşavirliğimi ilan edeceğim. En sık ödediğim komisyon %2′dir İş Bankası ile.

Benim müşteri memnuniyetimi kazanmış tek banka.

Komisyon ödemeden para çekebildiğini iddia eden çük kafalılar aslında o mesajları yazdıktan 1 hafta 10 gün sonra çok pişman oluyorlar emin olun. Çünkü bir çok banka komisyonu anında işlemiyor veya işleyemiyor. Parayı çektikten 1 gün sonra komisyonu görebileceğiniz gibi, bu işlem bir hafta 10 günü de bulabiliyor. Bunun da kesin bir ölçüsü yok gibi.

Peki paranın bloke olması nedir? Hesabınızda 1000 TL var diyelim, bunun hepsini euro olarak çekmek istiyorsunuz. An itibariyle 430€ eder. Hesaplarımıza göre de 10-15€ en fazla komisyon alacaktır, o halde elimize en az 415€ para geçmesi lazım değil mi? Maalesef öyle olmuyor. Bankalar ani kur değişimlerine karşı (bankacının dediğine göre) kendilerini garantiye alabilmek için paranızın bir kısmını bloke ediyor. Ben en fazla %20′lik bir bloke gördüm bir keresinde ve tam 15 gün kaldırmadılar. Yani sen 400€ çekmeyi düşlerken aslında en fazla 350€ çekebiliyorsun diyebiliriz. Bloke kalkınca kalan parayı yine çekebilirsin.

Paranızda ki engelin kalkmasını sabırla beklemekten başka çare yok.

Bankaların Döviz Satışı

Bildiğiniz gibi bankalar dövizi farklı farklı kurlardan satıyor. Yurt-dışında uzun süre kalacaksanız veya yüksek miktarda harcama yaparken TL kartınızı kullanacaksanız bu ufak gibi görünen kur farkları size aslında ciddi şekilde yansıyacak. Gideceğimiz ülkenin para birimine göre inceleme yaparak, o dövizi hangi banka en ucuza satıyor önce bunu netleştirmeniz lazım.

Örneğin İsveç’e gideceğinizi ve İsveç kronu kullanacağınızı var sayıyorum. Yine dolar, euro veya diğer kurlar için de kendiniz inceleme yapabilirsiniz.

Arada ki ufak gibi görünen kur farkları aslında hiçte ufak değil.

1 yıldır düzenli takip ettiğim İsveç kronunu istikrarlı bir şekilde en pahalı satan Şekerbank, en ucuz satan ise Finansbank. Bu 1 yıldır hiç değişmedi, hatta arada ki kur farkı da hep sabit kaldı diyebilirim. 1 yıl boyunca Finansbank kullansaydım ne olurdu, Şekerbank kullansaydım ne olurdu inceleyelim:

 • Şekerbank satış: 0.2789
 • Finansbank satış: 0.2573
 • Aradaki fark: 0.0216

İsveç’te bir öğrencinin aylık ortalama harcamasının kabaca 10.000 SEK [2.500 TL] olduğunu düşünürsek: [Minimum 8.000'dir İsveç'te yaşam]

0.0216 * 10,000 = 216 TL (1 ayda)
10 ayda = 2.160 TL

Döviz satış değerlerinde ki ufacık gibi görünen farklılıkların nasıl büyük sonuçlar yarattığını gördünüz sanıyorum. Şekerbank yerine Finansbank kullanmanız bile ayda 216TL, yılda 2.160TL zarardan yırtmanızı sağlıyor.

Yurt dışına kaç kartla çıkmak lazım? Hazırlıklar neler?

Sadece yurt-dışı değil, genel olarak çok banka kartı ve kredi kartınızın olması baş ağrısından başka bişey değil. Maalesef benim nerdeyse her bankadan bi kartım bi hesabım, bişeyim var.

Cüzdanımı bi boşaltsam vaziyet bu.

Yurt-dışında yaşamaya veya tatile çıkacaklara tavsiyem, yanınızda 2 banka kartı ve 2 kredi kartı bulundurun. Paranızı 2 ayrı banka hesabınıza – dolasıyla banka kartınıza bölüştürün. Bu sayede birini kaybederseniz diğerinden para çekebilirsiniz. Diğer sık yaşanan sorun ise kartlardan birinin bankamatik tarafından yutulması. Tek kartla yola çıktığınızda başınıza böyle bişey gelirse açık ve net söylüyorum sıçtınız. Örneğin İsveç bankaları kesinlikle cihazın yuttuğu kartı geri vermiyor, kart onlara aitse size yenisini basıp yolluyorlar, Türk bankasına aitse zaten geri almanın imkanı yok gibi. Derdini anlatacaksın, kanıtlayacaksın, adamlar zaten pimpirikli, çok sıkıntılı yani.

Bu 2 banka hesabınızın da internet bankacılıkları, siz daha yola çıkmadan “tam yetkilerle” açtırılmış olsun. Bu sayede kartlarınızdan birinin yutulması veya kaybolması durumunda paranızı internet bankacılığı üzerinden diğer karta transfer edebilirsiniz. Tam yetkiler önemli. Örneğin Yapı Kredi’de internet bankacılığı açtırıyorsunuz ancak yurt-dışından erişim yapamıyorsunuz, onun için ayrı talimat lazım vb.

İnternet bankacılığını çok sık kullanıyorum ve internetten çok alış-veriş yapıyorum.

2 kredi kartınızın olması da aynı sebeplerden faydalı. Birisinin şifresi bloke olursa vs. diğerini kullanabilesiniz diye. Lakin kredi kartlarınız için birinin Visa, diğerinin MasterCard olmasını tercih edin. İnternet alış-verişlerinizde firmalar Visa ve MasterCard için farklı komisyon oranları koyabiliyor. Özellikle hava yolu firmalarında bunu çok sık görürsünüz. İki çeşit kartınız olursa kendinize avantajlı geleni seçme şansınız olur.

Belirtmek lazım, kredi kartlarınız ve banka kartlarınız aynı bankalardan olsun. 2 ayrı bankadan 2 ayrı banka kartı aldıysanız, yine o bankalardan kredi kartı alın. Bu sayede kart borçlarınızı internet üzerinden ödeyebilir, limit dolmak üzere olduğunda anında müdahale edebilir ve tüm bunlar için boşu boşuna EFT ücreti ödememiş olursunuz.

İstisna banka uygulamaları

Şu ana kadar sadece Yapı Kredi’de gördüğüm bir uygulamadan bahsetmek lazım. Belki diğer bir kaç bankada da vardır fakat ben bilmiyorum. Genel olarak çoğunlukta olmadığını söyleyebilirim.

Yurt-dışı anlaşmalı ATM’leri olan Yapı Kredi ile komisyon ödemeden para çekebiliyorsunuz. Lakin bu her ülkede ve her bankamatikte olmayan bir özellik. İsveç’te yok mesela. Koskoca Macaristan’da sadece 97 ATM’de var, ara ki bulasın gibi. Yine de inceleyebilirsiniz. Almanya’da ise 4 şehirde varmış.

UniCredit’e ve üyesi olan bankalara has bir anlaşma.

Şunu vurgulamak lazım, komisyon ödemiyorsunuz demek kur farkı ödemeyeceğiniz anlamına gelmez. Yapı Kredi’nin o kadar enteresan bir sistemi var ki aklım almıyor. Maalesef kredi kartını kullanıyorum, ordan biliyorum.

İsveç’te yapı kredi banka kartı veya kredi kartıyla birşey aldınız ve 200 SEK (50TL) tuttu diyelim. Banka önce bunu dolara (ne alakaysa) çeviriyor, daha sonra ise doları TL’ye çeviriyor. Burada 2 kere kur farkına maruz kalıp çok feci kazıklanmış oluyorsunuz.

Kanıtlarımla geldim!

Yani başta dediğim gibi, banka o parayı sizden bir şekilde çıkartacak o yüzden aslında çok kasmamak lazım.

Döviz özellikli kredi kartı nedir?

Birde aslında böyle aslı astarı olmayan ama kulaktan kulağa yayılmış osuruktan bi uygulama var. Yukarıda ki anlattığım çift kur dönüşümüne uğramamak istiyorsanız döviz özellikli kart alabiliyorsunuz. Lakin İş Bankasında bunu bunu öğrencilere vermiyorlar, diğer bankalarda da öyle olsa gerek. Bu kartın tek esprisi seçtiğiniz dövize (dolar veya euro) göre işlem yapması. Örneğin dolar seçerseniz, İsveç kronunu dolara çeviriyor ve öyle bırakıyor. Bir daha TL’ye çevirmiyor. Böylece 2 kez kur dönüşümü yapmamış oluyorsunuz. Boktanlık nerede? Kredi kartı borcunuzu da dolar olarak ödüyorsunuz. Her hesap kesiminde dolar yükselmesin diye dua edersiniz artık..

Dolar ve kron düşsün, euro yükselsin. Tek duam budur.

İnternet ve Telefon Bankacılığı

İnternet bankacılığına girişte genel olarak her banka telefonunuza bir doğrulama mesajı gönderiyor bu yüzden ilk işiniz Türkiye hatlarınızı yurt-dışına açtırmak olsun. Hele ki “3D secure” kullanan bir kartınız varsa her internet alış-verişinde o kodu girmeniz gerekecek, çilesini çeken bilir. Bu çok verimsiz ve zaman çalan bi yöntem, her seferinde Türkiye kartımı tekrar takmak vs. çok eziyetli. Çözümü basit.

Çok lüks bir telefona ihtiyacınız yok, sadece Java desteklesin yeter. İşbank mobil uygulamasını indirip bu onay mesajı olayından kurtulabilirsiniz. Tek kullanımlık şifrenizi hangi kart takılı olursa olsun kolayca üretip, internet bankacılığına giriş yapabilirsiniz. Veya Türkiye’deyken 25TL’ye bir i-Anahtar cihazı alarak her yerden internet bankacılığına erişebilirsiniz.

Exchange yapsak mı?

Exchange için komisyon bayılmayın. Para çevirmek her zaman kazıklanmanıza yol açacak yegane işlem, mümkün oldukça kaçının. Komisyon almayan yerler ise oranları düşük tutarak şartları eşitliyor. Hele ki hava-alanında, bankalarda falan exchange yaparsanız vay halinize. Türkiye’de tahtakale, taksim gibi döviz bürolarının bol olduğu yerlerde biraz gezinerek, daha uygun kurdan satan bir dövizciden dönüşüm yapabilirsiniz eğer illa yapacaksanız.

Bankalarda sorsak mı?

Her Erasmus adayı gibi sende bankaları garip sorularınla bunaltabilir, bilgisiz personellerle tek tek tartışabilir, müşteri hizmetlerinde hatta kalma rekorları kırabilirsin. Lakin hiç bir bilgi alamayacaksın, garanti ediyorum.

Özet

Kasmayın, o TL kartını kullanacaksınız. Başka alternatif yok. 3 kuruş komisyon vermemek için bin bir türlü araştırmaya dalmanıza hiç hiç gerek yok. Sadece söylediğim ufak noktalara dikkat ederseniz sıkıntı yaşamaz ve mümkün olan en az zararla bu işi atlatmış olursunuz.

Yorumları alalım.

 • Uğur

  şu an türkishbank kullanıyorum ABDdeyim. Hiç sorun olmuyor.. Market alışverişi bile yapıyorum. Nakitoyu oneririm.

 • hakan

  en kolay para aktarma olayını ben açıklayayım.
  sadece bosnada yaşadıklarımdan konu açarak yazıyorum..
  bosna hersekte iş yatırımı için gitmek istiyordum fakat meblağ büyük olunca tl yi BAM çevirme ile zaten %30 kayıp oluyordu çünki bosnada 1BAM =1.30 tl Birde banka komisyonları eklenince para eriyordu bende 5000 dolar nakit götürme hakkını kullanarak bosnaya gelen tanıdıklarım arasından güvenilir şahıslara parayı taksim ettim değişik tarihlerde geldiklerinde komisyonsuz tamamını aldım sıkıntı olmadı sadece uzun sürdü..ortalama 120.000 tl param kur farkından dolayı zarar gördü fakat komisyonsuz geçti hatta euro 2,6 olmamış olsaydı kar bile sağlayabiliyordum..

 • erdinc candar

  merhaba, yapı kredi banka kartına sahibim ve haftasonu için stockholm e gidecegim.. bana tavsiyeniz ne olur? yani macaristandan para cevirmem mi? yoksa oraya inince hava alanındaki atm lerden unicredit bulup cekmem mi? unicredit yoksa hangi bankanın atmsini kullanmam daha karlı olur? teşekkürler…

 • Ugur

  Iyi gunler arkadaslar. Bu yararli paylasim icin emegi gecenlere tesekkur ediyorum.Trajikomik bir durumdayim.Durumumu anlatmak istiyorum oncelikle. Erasmus Programina katilmis Daugavpils/LETONYA da ogrenci olarak bir donemligine burada bulunmaktiyim. Hibe icin Vakifbanktan Euro hesabi actirmistim ( Bu hesaba kart falan vermiyorlar ).Onun haricinde ZIraat Bankasi bankamatik kartim vardi burs icin. Bir de AKBANK kredi kartim vardi.Erasmus hibesi vakifbank hesabima yatti.Fakat ben gelirken Ziraat kartimi universiteye baslayan kardesime biraktim.Akbank kredi kartinida eve biraktim. Kredi kartlarini sevmezdm, hic de guvenmiyorum.Ama bilmeden bankamatik karti zannedip almistim o zamanlar. Neyse isin ozu ben Letonya ya kartsiz geldim.Hesap actirdgm banka istedigin yerden cekebilrsin demisti. Geldigim ulke de EURO sistemine 2014te gececek.Ben parayi cekemedim:( Vekalet isini arastirdim. Simdi aileme vekalet verecegim konsolosluktan. vakifbanktaki 1330Euro yu cekecekler. Sonra benimle ayni Yurtta kalan Turk arkadaslar var Onlari ZIraat Bankasi Euro hesaabi var. Simdi ben bu 1330EUro yu onlarin hesaba gondersem ( gonderilirse) Sonra onu Bulundugum yerden (Dagavpils) ceksem bu para miktari icin nekadar kesinti olur acaba. Veya ne yapmam gerekiyor.Maddi olarak durumum iyi degil.O nedenli hesapli bir sekilde halletmeliyim.Ailemi zor duruma dusurmemeliyim.Bilgileriniz ve cevabiniz icin tesekkur ederim simdiden.Iyi gunler.

 • Ugur

  Iyi gunler arkadaslar. Bu yararli paylasim icin emegi gecenlere tesekkur
  ediyorum.Trajikomik bir durumdayim.Durumumu anlatmak istiyorum
  oncelikle. Erasmus Programina katilmis Daugavpils/LETONYA da ogrenci
  olarak bir donemligine burada bulunmaktiyim. Hibe icin Vakifbanktan Euro
  hesabi actirmistim ( Bu hesaba kart falan vermiyorlar ).Onun haricinde
  ZIraat Bankasi bankamatik kartim vardi burs icin. Bir de AKBANK kredi
  kartim vardi.Erasmus hibesi vakifbank hesabima yatti.Fakat ben gelirken
  Ziraat kartimi universiteye baslayan kardesime biraktim.Akbank kredi
  kartinida eve biraktim. Kredi kartlarini sevmezdm, hic de
  guvenmiyorum.Ama bilmeden bankamatik karti zannedip almistim o zamanlar.
  Neyse isin ozu ben Letonya ya kartsiz geldim.Hesap actirdgm banka
  istedigin yerden cekebilrsin demisti. Geldigim ulke de EURO sistemine
  2014te gececek.Ben parayi cekemedim:( Vekalet isini arastirdim. Simdi
  aileme vekalet verecegim konsolosluktan. vakifbanktaki 1330Euro yu
  cekecekler. Sonra benimle ayni Yurtta kalan Turk arkadaslar var Onlari
  ZIraat Bankasi Euro hesaabi var. Simdi ben bu 1330EUro yu onlarin hesaba
  gondersem ( gonderilirse) Sonra onu Bulundugum yerden (Dagavpils)
  ceksem bu para miktari icin nekadar kesinti olur acaba. Veya ne yapmam
  gerekiyor.Maddi olarak durumum iyi degil.O nedenli hesapli bir sekilde
  halletmeliyim.Ailemi zor duruma dusurmemeliyim.Bilgileriniz ve cevabiniz
  icin tesekkur ederim simdiden.Iyi gunler.

 • ahmet

  merhaba hibem vakıfbank hesabıma yatırıldı fakat 100 eurodan fazla çekme talebinde bulununca atmler para vermiyor sadece 100 euro ve altında para veriyor bununla ilgili bilgisi olan var mı ?

 • murat

  Merhaba, kredi kartı kullanmıyorum garanti bankası bankamatik hesabım var miami’e gideceğim ve gitmeden kartımda param olmuş olacak ordan para yatırma ve çekme işlemlerini nasıl yapabilirim sizce ve sıkıntı olurmu?

 • AKARABIYIK

  Hacı yazı on numara olmuş. Hem öğrendik, hem de eğlendik eline sağlık

 • gokhan

  Döviz bürosunun kuryesine vereceğine zarfa koy PTT ile gönder. Üzerine bir sigara yak, Resul Balay’dan Nazlı Yarim Haber Salmış’ı dinlerken keyfine bak.

 • Burak Ağaoğlu

  Merhabalar, 2 hafta önce İngiltere’de yaşayan bir arkadaşımın tavsiyesi ile First Remit diye bir para transfer firmasını İngiltere’ye para göndermek için kullandım. 1000 lira gönderdim sadece 5 lira transfer bedeli aldılar ve hemen ertesi gün eline ulaştı. Sanırım başta bir çok avrupa ülkesi için aynı sistem geçerliymiş araştırmaya değer taysiye ederim.

 • Arastirdimbeyler

  transfer bedelini az almıs ama piyasadaki en pahalı euro satısına sahip transfercilerdenler. 2,759 almıslar ve piyasadaki en pahalı banka 2,7544 ile satıyor :)

 • Malezya dan

  Merhaba ben malezyada yasiyorum ve halkbank kartimda sorun var. bir suru ATM denedim ama bir turlu para cekemiyorum, balance checking yapabiliyorum, yani kac param var onu gosteriyor ama cekmeme izin vermiyor aceba sizce sorun ne olabilir? Halkbank maestro card

 • Ahmet

  Merhaba,
  yazi cok bilgilendirici olmus cok tesekkurler. Elimden geldigince tekrar sormamak icin yorumlari okudum ama tam olarak kafamdaki sorunun cevabini bulamadigim icin bir sey sormak istiyorum. Eger onceden sorulduysa kusura bakma.

  Benim burada Garanti bankasin da vadesiz euro hesabim var ve butun parami euro olarak oraya yatirdim. Elimde ise klasik Garanti bankasinin verdigi banka kartim var.

  1. Avusturya ya gittigim zaman bu parami euro olarak bankamatiklerden cekebilecekmiyim? Yoksa illa TL hesabi mi acmam gerekiyor?

  Butun parami euro hesabima yatirip daha sonra kartimi avusturya da bir atm ye taktigim zaman orada euro hesabimi gorememekten korktum acikcasi.

  2. Eger bir sorun olmuyorsa, atm de euro hesabimi ve icindeki parami gorebiliyorsam, atiyorum 1000 euro yu tek seferde ceksem yuzde kac komisyon aliyordur?

  Sevgiler,
  Ahmet.

 • TC Tansu Çağlar

  Merhaba.
  Babam uraynada calisiyor. Para cekmealisveris vs. Sikintisi yok ama para gondermek istediginde kabu edilmiyor yada cok yuksek komisyon kesiliyor. 200$ a 80-90$ gibi bunun daha kolay ve dusuk komisyonlu bir yolu varmi? Tesekkurler.

 • Huseyin

  MERHABALAR;

  BEN YURTDISINDA OGRENCIYIM KIZ KARDESIMIN BANKAMATIK KARTI

  BENDE BEN KULLANIYORUM AILEM VE CALISTIGIM MUSTERILER KARTIMA

  PARA YATIRIYORLAR BELIRLI ZAMANLARDA.NORMALDE SIZ YURTDISINDAN

  BANKAMATIK KARTINIZLA PARA CEKTIGINIZ ZAMAN SIZDEN PARAYI

  CEKERKEN KOMISYON ALIRLAR. BUGUN BIR MUSTERIM HESABA 496.50 TL BIR

  PARA YATIRDILAR AMA BEN BUNU CEKEMEDIM HESABIMDA PARA YOKTU IS

  BANKASI INTERNET SUBESINE BAKTIGIMDA -281.94 BIR BAKIYE GORUNUYOR

  YANI HESAP EKSIYE DUSMUS KIZ KARDESIM BIR SUBEYE GITTI VE IZMIR

  SELCUK SUBESINI ARADILAR ORDANDA BU UCRETIN BIRIKMIS KOMISYON

  UCRETI OLDUGUNU BELIRTMISLER BEN SELCUK SUBESINE MAIL ATTIM

  DURUMU IZAHAT ETTIM ORDAN YETKILI BIRISI BANA BU MERKEZDEN GELEN

  BIR EMIR BENIM YAPABILECEGIM HERHANGI BIRSEY YOK DEDILER. NE YAPACAGIMI NE DIYECEGIMI BILMIYORUM

 • Rıdvan Gündüz

  Meraba mustafa bey. bizi bilgilendirdiniz cokk tsk ederimm. Benim sorumu cvplarsan cok sevinirimm. Kardesim isvecten para yolladi gecen ay 1000€ wester union ile yalniz kestikleri ucret akillara zarar 400 tl. Ve acil para yollamasi gerekiyo ve sorup sorusturdum kimse bilmiyo. benim kardesimin isvecteki banka hesap kartlari var nordea bank ve sweden bankasinda. Benim iş bankasi € hesabim var benim hesaba yollamalari ordaki bankalarda yaklasik 350 tl kadar işlem parasi alicagini soylemis cokk bu para. Lutfn yardimci olun nasil çozucem bu sorunu.?? Simdiden tesekkurler..

 • ufuk

  merhaba Mustafa Bey,

  iş dolayısıyla Stockholm’e 20 kişi yaklaşık 8-10 aylığına gideceğiz. Yazınızda geçtiği gibi p-number alabilmemiz mümkün mü? Ayrıca p-number almadan da swedbank gibi bir bankadan hesap açtırabilmemiz de mümkün mü? Nette yaptığım araştırmalara göre az bir komisyon ile para alabilmenin yolu orada hesap açtırmak (200 SEK) gibi duruyor. Böyle bir durumda şirketimizden parayı belirteceğimiz swedbank hesabına swift ile SEK olarak talep etmek olacaktır(Şirket swift komisyonunu kendi üstlenecek.) İlgili parayı swedbank’tan çekerken komisyon vs. alınmaz değil mi?

  iyi çalışmalar

 • http://www.serhatdundar.com/ Mustafa Serhat Dündar

  Merhaba,

  İsveç’te en az 1 yıl yaşamadan P-Number almanız mümkün değil. Ancak Swedbank’tan p-number olmadanda hesap açtırabilirsiniz. Yalnızca İsveç’te en az 8 ay kalacağınızı gösterir bir belge istiyorlar. İş amacıyla gittiğiniz için bu konuda kolaylıklar olabilir.

  Swedbank para çekerken herhangi bir komisyon almıyor.

 • http://www.serhatdundar.com/ Mustafa Serhat Dündar

  Yazıda belirttiğim UniCredit’e bir göz atın isterseniz.

 • http://www.serhatdundar.com/ Mustafa Serhat Dündar

  1) Çekebilirsiniz.

  2) Yaklaşık olarak %2 – %3 komisyon keserler.

 • http://www.serhatdundar.com/ Mustafa Serhat Dündar

  Teşekkürler Burak.

 • http://www.serhatdundar.com/ Mustafa Serhat Dündar

  Eyvallah.

 • http://www.serhatdundar.com/ Mustafa Serhat Dündar

  Yazıda belirttiğim “bloke” durumunu yaşıyorsunuz.

 • Arat

  Kardesim cok tesekkurler yazdiklarin icin gercekten bilgilendirici olmus. Benim kisa bir sorum olacakti . Ben polonyada yasiyorum ve ailemden bu gunlerde 13 15 bin kadar yuklu bir para beklyorum . Buranin parasina cevirtmek istiyorum tabiiki. Kendi bankamatik kartimdan (citibank (denizbank)) cektigimde gunluk limit sinirim oluyor yani gunluk en fazla 3000 złoty para cekebiliyorum bu ulkenin parasi ile ve bunu nasil yulseltebilirim veya baska bir yontemle bana yollayabilirlermi ? Western union var bildigim ama adamlar 300 dolar komisyon istiyor , nasil halledilebilir bu is ustad lutfen acil birsekilde bilgilendirirsen cok sevinirim

 • http://www.serhatdundar.com/ Mustafa Serhat Dündar

  Denizbank ile görüşerek yurtdışından günlük para çekme limitini arttırmayı deneyebilirsin.

 • ahmet

  Mustafa Bey merhaba,

  eğer bir yıllığına gidiyor olsak durum ne olur?

  “Temporary Visit Residence Permit” alacağız galiba.
  teşekkürler

 • ahmet

  p-number almak açısından?

 • ahmet

  Mustafa Bey merhaba,

  Eğer bir yıllığına İsveç’e gidiyor olsak durum ne olur?

  “Temporary Visit Residence Permit” alacağız galiba.
  teşekkürler

 • http://www.serhatdundar.com/ Mustafa Serhat Dündar

  1 yıl kalış süreniz dolduktan sonra p-number almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

 • alper

  Yakın bir zamanda rusyaya gidceğim nişanlım orada doktora yapıyor.1 haftalığına gideceğim hem telefon hem de bankacılık işlemlerini araştırıyorum.Yazıda baktım iş bankasını beğenediğinizi söylemişsiniz şans o ki hem hesap hem de kredi kartım mevcut.Ancak benim sorum ECOCARD konusundan hiç bahsedilmemiş ülkemizde yasal olmayan bahis sitelerine para yatırıp çekme aracı olarak kullanılıyor ancak bu evrensel bir kart değil midir ? Bunu kullanmak mantıklı olmaz mı?

 • http://www.serhatdundar.com/ Mustafa Serhat Dündar

  Söylemiş olduğun gibi bu kart yasal bir kart değil ve çoğunlukla bankamatikler bu tür kartları yutabiliyor.

 • Nicat

  Azerbaycan vatandaşıyım.Türkiyeye gelip orada hesap aça biliyormuyum sadece pasaportla…Sonra oradan aldığım kartla Azerbaycana geldiğimde istediğim bankamatikden para çeke biliyormuyum, hangi banka olduğu fark etmiyor mu? teşekür ederim…

 • tunahanemre

  merhaba, yazı bilgilendirici, çok teşekkür ederim. avrupa kıtası’nın tamamını ve amerika’yı kapsayan bir bisiklet turuna çıkıyorum. iki hesap, iki kart fikrini düşünüyordum yazıdan sonra daha da mantıklı geldi. benim sorum ise; benim zaten dolarım var, dolar hesabı ve euro hesabı olarak iki hesap açıp, avrupada euro hesabından, amerika’da da dolar hesabından harcama yapsam diyorum. tl’yi hiç karıştırmaya gerek yok, fikrini almak isterim. önerilerin varsa şahane olur.

 • http://www.serhatdundar.com/ Mustafa Serhat Dündar

  Her iki sorunun cevabıda “evet”.

 • http://www.serhatdundar.com/ Mustafa Serhat Dündar

  Mantıklı tabii – fakat Türkiye’de ki bankalar dolar ve euro için kart vermiyorlar öyle bir sorun var.

  Parayı dolar-euro hesabında tutarsın, internet bankacılığından TL’ye çevirip yine TL kartınla çekersin. Değişen pek bir şey olmaz yani.

 • Defne

  Aynı sey benımde basıma geldı.Danımarkadayım ve ıkı bankaya gıttım bırırnden 2000 krone cekebıldım dıgerınden 100 er 100 er 4oo krone sonrasında banka kartı reddettı
  kıramı odemem lazım bıde ac kaldım
  sızce ne yapmam lazım

 • Gizem Şeref

  Merhaba, ben eğitimime hollandada devam etmeyi düşünüyorum fakat burada kyk’dan aldığım kredi ve onun ziraat kartı var büyük ihtimalle okul kayıt işlemlerine girince onu da hallederim ama yine de buradan sormak istiyorum. Yurt dışında da o krediyi kullanabilir miyim? Ya da o kart geçerli olur mu?

 • http://www.serhatdundar.com/ Mustafa Serhat Dündar

  Kullanabilirsin, kartında geçerli olur tabiki.

 • Fatma

  Merhaba
  Vilnius’a erasmusla geldim. Euro hesabı açtırdım bir de ziraatten hesabım var yanımda. Devletin yatırdığı para euro hesabımda, onu bankamatiksiz kullanabilir miyim? Yani hesap cüzdanımla, bankadan para çekme ihtimalim var mı ?

 • Bir isim seçtim

  Arkadaş ne güzel yazmışsın ya. Ben exchange yaptım güzel güzel kazık yedim. Şimdi erasmus için bakınıyodum. Bi rahatladım. Çok net açıklamışsın. Oldukça başarılı buldum, beğendim.

 • http://www.serhatdundar.com/ Mustafa Serhat Dündar

  sağolasın.

 • Berrak Eryasa

  Merhaba Serkan,

  Yapı Krediden okula kayıt depositomu odemek icin bayagı bir komisyon odeyince, Eylul’e varmadan en uygun banka kullanımlarını ogrenmek icin kolları sıvadım. Ilk seneyi Ingiltere, ikinci seneyi Fransada gecirecegim. Yapı Krediden vadesiz doviz hesabım var (EUR ve GBP). Acaba, ek olarakta HSBC bankasından Ingiltere icin GBP hesabı actırsam, iki ATM kartı istersem, ailem Turkiye’de GBP olarak yatırsa bende Ingiltere’den aynı hesap oldugu icin aynı miktarı cekebilirmiyim ? Aynı seyi Fransa- EUR olarak yapmayı planlıyorum. HSBC ‘yi soylememin sebebi bu ulkelerde de subelerinin olması… Ne dusunursun ?

 • eylem

  Merhaba ben su an rusyadayim ve turk parasi ile dün geldim. Nasil cevirebilirim ve nerden bilginiz var mi?

 • Idehope

  Baştan sona herşeyi çok başarılı ve bir Türk e yakışan üslup ile anlatmışsın.Sadece tek İŞBankası hakkında kendi kişisel deneyimimi söylemek isterim;kredi kartı için yurtdışı ayrı limit tanımlar,ATM kart için her ülkede ayrı günlük para çekme limiti verir, mesela Rusya 7500 ruble.kredi kartına da döviz kurundan en yüksekten geçiriyor.yurtdışı en iyi kredi kartı Akbank.anlık kur ve 100. ₺ üzeri 3 taksit tl şeklinde yapıyor.